• Zobrazeno: 38348

Jak probíhá porod

Porod je úspěšným zakončením období těhotenství, kdy plod opouští dělohu matky a následně dochází k přerušení spojení mezi plodem a placentou prostřednictvím pupeční šňůry.

Fáze porodu:

První doba porodní - tzv. otevírací. Pomocí stahů dochází k otevírání děložního hrdla. Trvá cca 10-12 u prvorodičky a cca 6-8 hodin u maminky, která již absolvuje další porod.

Druhá doba porodní - tzv. vypuzovací. Dochází k vypuzování dítěte z dělohy. V ideálním případě dochází nejprve k porodu hlavičky dítěte, následují ramínka pak zbytek tělíčka. Pokud je miminko v poloze koncem pánevním, vychází ven nejprve zadeček a nožičky. Pokud je miminko v poloze příčné, přistupuje se k operativnímu zákroku, tzv. císařskému řezu, který je většinou již předem naplánovaný. Druhá doba porodní trvá cca 2 hodiny, při komplikacích, které ohrožují život dítěte nebo matky, se přistupuje k akutnímu císařskému řezu.

Třetí doba porodní - porod placenty. Během následujících minut (někdy až hodin) po porodu dítěte dochází k odloučení placenty, někdy je potřeba odstranit operativně.

Zajímavé video s animací porodu (v angličtině):

Pokud se Vám na této stránce nepřehrává video, je potřeba povolit tuto možnost ve Vašem internetovém prohlížeči. 

Zaujal Vás tento článek? Pošlete nám svůj komentář a zúčastněte se diskuze s ostatními maminkami jak toto období těhotenství prožíváte Vy! Stačí se jen v menu přihlásit jako registrovaný uživatel.


Vytisknout   E-mail