• Zobrazeno: 48353

Jak poznat začínající porod

předporodní vyšetřeníHlavním znakem porodu je stabilně otevřené děložní hrdlo a především pravidelné kontrakce. Několik dní před porodem můžete pociťovat slabší nepravidelné kontrakce, v takovém případě se však jedná o tzv. poslíčky, které teprve připravují dělohu na porod. Pokud tyto krátké a nepravidelné kontrakce přejdou v delší (cca 45 vteřin) a pravidelné, začněte si měřit jejich interval. Pokud se objevují po 5 minutách a trvají jednu hodinu, je na čase vyrazit do porodnice.

Kontrakce mohou být doprovázeny odchodem hlenové zátky, který se projevuje výtokem malého množství červeného nebo hnědavého hlenu. Přestože se tento jev objevuje bezprostředně před porodem, může přijít i několik týdnů před porodem. V takovém případě je vhodné kontaktovat Vašeho gynekologa.

Může se stát, že ještě doma Vám odteče plodová voda. V takovém případě kontrakce zesílí a porod nastává do 24 hodin. Plodová voda (neboli amniotická tekutina) by měla být čirá. Zapište si její konzistenci a informujte svého gynekologa. Pokud dojde k prasknutí vody během pravidelných kontrakcí, vyražte do porodnice.

Zde je orientační tabulka, která Vám pomůže s určením, zda se jedná o skutečný porod nebo falešný poplach:

Skutečný porod

Falešný poplach

Pravidelné kontrakce po 5 minutách

Nepravidelné kontrakce

Kontrakce stále zesilují

Kontrakce nezesilují

Kontrakce se nezmírní při chůzi nebo změně polohy

Kontrakce ustupují pokud změníte polohu

Roztahování děložního krčku

Žádné změny děložního krčku

 

Zaujal Vás tento článek? Pošlete nám svůj komentář a zúčastněte se diskuze s ostatními maminkami jak toto období těhotenství prožíváte Vy! Stačí se jen v menu přihlásit jako registrovaný uživatel.


Vytisknout   E-mail