• Zobrazeno: 74295

Těhotenství 37. - 40. týden

Miminko:

9. měsíc37. týden – Pokud by nyní začal porod, ze strany lékařů by nebyla snaha ho oddálit, neboť dítě je považováno za zcela donošené. Je chráněno vyvinutým imunitním systémem, obranyschopnost navíc podpoří mateřské mléko. Velikost dítěte k zadečku je asi 35 cm.

38. týden – Dítě je zcela připravené se narodit. Ve střevech se nahromadila první stolice (smolka), jedná se o zelenočernou lepkavou látku. Placenta již začíná stárnout a je již méně výkonná při přenos živin. Velikost dítěte k zadečku je asi 35 cm.

39. týden –V tomto období již nemusíte cítit všechny pohyby dítě, které má již značně stísněný prostor. Jemné ochlupení na těle mizí, dítě ho i s dalšími výměšky spolyká a stane se součástí již zmíněné smolky. Velikost dítěte k zadečku je asi 36 cm.

40. týden – V tomto týdnu je dítě zcela zralé a připravené se kdykoliv narodit. Poté co miminko začne po porodu samo dýchat, přestane pracovat pupečník. Od toho okamžiku pak začne být krev odváděna k okysličení do plic. Velikost dítěte k zadečku je asi 37 cm, váží kolem 3 kilogramů.

 

Maminka: Začínáte být nervózní s tím jak se blíží termín porodu. Nyní už nepřibíráte na váze takovým tempem. Děloha Vás tlačí na žebra. Od 37. týdne již můžete pociťovat slabé kontrakce (tzv. poslíčky), kdy Vám na chvíli ztvrdne břicho. Už se Vám nespí tak dobře, spíte méně a o to víc jste unavená. Ale Vy to překonáte, dlouho očekávaný den se blíží…

Zajímavé video o 9. měsíci na YouTube (v angličtině):

Pokud se Vám na této stránce nepřehrává video, je potřeba povolit tuto možnost ve Vašem internetovém prohlížeči. 

Zaujal Vás tento článek? Pošlete nám svůj komentář a zúčastněte se diskuze s ostatními maminkami jak toto období těhotenství prožíváte Vy! Stačí se jen v menu přihlásit jako registrovaný uživatel.


Vytisknout   E-mail