Těhotenství 28. - 31. týden

Miminko:

7. měsíc28. týden – Plíce jsou již vyvinuté, ale samo by teď miminko ještě dýchat nedokázalo. Pohyby jsou již koordinované, dítě Vás kope, občas se Vám na bříšku objeví záhadný tvar, jako byste měla uvnitř vetřelce. Prostoru k jeho dovádění je stále méně. Velikost dítěte k zadečku je asi 25 cm, váží asi 1 kilogram.

29. týden – Vstupujete do závěrečného třetího trimestru, nyní bude dítě zejména přibývat na váze. Zrychluje se vývoj mozku, na jeho povrchu se utváří záhyby a rýhy. Velikost dítěte k zadečku je asi 26 cm.

30. týden – V této době už může dítě zaujmout polohu hlavičkou dolů, která je nejvhodnější pro porod. Díky tomu se zvýší tlak na pánevní dno. Začíná mizet jemné ochlupení těla. Po porodu se sice s tímto ochlupením můžeme ještě setkat, ale  vymizí během několika týdnů. Velikost dítěte k zadečku je asi 27 cm.

31. týden – V této době se začíná vybarvovat oční duhovka, ale to neznamená, že Vaše dítě bude mít stejnou barvu očí jako při porodu. Pigment v duhovce se dotváří ještě dalších cca 6 měsíců po narození. Miminko již otvírá víčka při bdění a zavírá je při spánku. Prospí přibližně 90% dne. Velikost dítěte k zadečku je asi 28 cm.

 

Maminka: Můžete cítit únavu v nohou (tzv. těžké nohy), je tedy potřeba odpočívat a nohy polohovat. Normální je dušnost při rychlejším pohybu, dýcháte přece i za své miminko! Trochu Vám může vyčnívat pupík, ale nebojte – po porodu se vrátí tam kde byl.

Zajímavé video o 7. měsíci na YouTube (v angličtině):

Pokud se Vám na této stránce nepřehrává video, je potřeba povolit tuto možnost ve Vašem internetovém prohlížeči. 

Zaujal Vás tento článek? Pošlete nám svůj komentář a zúčastněte se diskuze s ostatními maminkami jak toto období těhotenství prožíváte Vy! Stačí se jen v menu přihlásit jako registrovaný uživatel.

Sdílejte tento článek:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn