• Zobrazeno: 87666

Těhotenství 23. - 27. týden

Miminko:

6. měsíc23. týden – Nepoměr mezi hlavičkou dítěte a zbytkem těla se zmenšuje. Sluch se zdokonaluje, dítě již umí rozeznat různé zvuky z vnějšího prostředí, například tatínka. I ten by měl k miminku v této době mluvit, může to být užitečné pro jeho nervový rozvoj. Velikost dítěte k zadečku je asi 20 cm.

24. týden – Začínají se tvořit bílé krvinky, které jsou životně důležité při boji s infekcí. I díky nim se od nyní zvyšuje šance dítě na přežití v případě předčasného narození, teď  by byla kolem 20%. Pokračuje vývoj dýchacích cest a zrání plicních sklípků, které budou zajišťovat výměnu kyslíku. Velikost dítěte k zadečku je asi 21 cm, váží asi 500 gramů.

25. týden – V dásních vznikají základy trvalých zubů, které se začnou prořezávat až vypadáváním mléčných zubů. Pupeční šňůra je nyní silná, uvnitř je jedna žíla a dvě tepny obaleny rosolem, který má zabránit jejich zauzlení. Velikost dítěte k zadečku je asi 22 cm.

26. týden – Dítě nyní může reagovat na dotek, například na hlazení bříška. Dokončuje se zrání plic, které však ještě porostou. Zpevňuje se páteř. Velikost dítěte k zadečku je asi 23 cm.

27. týden – Dítě se hezky zakulacuje díky již zmíněnému podkožnímu tuku. Chuťové pohárky na jazyku jsou již funkční. Oblíbenou činností miminka v této době je například cucání prstu, tím si trénuje sací reflex potřebný v budoucnu při kojení. Zcela vytvořené jsou oči, dítě otevírá víčka a díky tomu je schopné reagovat na změny světla. Zkuste třeba posvítit baterkou na bříško. Velikost dítěte k zadečku je asi 24 cm.

 

Maminka: Hormony ve Vašem těle se uklidnily, jste tedy uvolněnější a nedochází u Vás tolik ke změnám nálad. Dochází k hromadění tuku na prsou a bocích, Vaše normální oblečení už Vám asi moc nepadne. Jestliže jste náchylná k tvorbě strií, pravděpodobně v tomto období se objeví, nejčastěji na prsou a břichu.

Zajímavé video o 6. měsíci na YouTube (v angličtině):

Pokud se Vám na této stránce nepřehrává video, je potřeba povolit tuto možnost ve Vašem internetovém prohlížeči. 

Zaujal Vás tento článek? Pošlete nám svůj komentář a zúčastněte se diskuze s ostatními maminkami jak toto období těhotenství prožíváte Vy! Stačí se jen v menu přihlásit jako registrovaný uživatel.


Vytisknout   E-mail