• Zobrazeno: 99452

Těhotenství 18. - 22. týden

Miminko:

5. měsíc18. týden – Pokračuje vývoj plic, které budou důležité ihned po porodu. Na bříšcích prstů se objevují unikátní obrazce, díky kterým bude v životě možné získat otisky prstů. Dítě je v této fázi těhotenství velmi aktivní a vy díky tomu můžete cítit první pohyby dítěte. Určitě na ten úžasný moment nezapomenete! Velikost dítěte k zadečku je asi 13 cm.

19. týden – Žlázy v kůži vylučují tzv. mázek, bílá mastná látka, která chrání kůži v plodové vodě. V trávicím ústrojí se začínají tvořit žaludeční šťávy, které pomáhají vstřebávat amniotickou tekutinu, kterou dítě polyká. Velikost dítěte k zadečku je asi 14 cm.

20. týden – Máte za sebou polovinu těhotenství! V této době je v důležité fázi vývoj smyslů (chuti, čichu, sluchu a hmatu), utvářejí se spojení potřebná k rozvoji myšlení. Dítě již pozná Váš hlas, můžete k němu mluvit, třeba to ocení veselým kopancem. Velikost dítěte k zadečku je asi 15 cm, váží asi 250 gramů.

21. týden – Na jazyku se utvářejí chuťové pohárky. Trávicí systém je vyvinutý a vstřebává spolykanou amniotickou tekutinu. O filtraci odpadních látek v krvi se starají ledviny, které tvoří moč. Velikost dítěte k zadečku je asi 16 cm.

22. týden – Holčičky již v této době mají ve vaječnících kolem 2 milionů vajíček, při narození bude jejich počet zhruba poloviční. U chlapečků začínají sestupovat varlata do šourku a tvoří se primitivní sperma. Na prstech jsou již znatelné nehty. Velikost dítěte k zadečku je asi 18 cm.

 

Maminka: Pokud jste trpěla zvýšeným vypadáváním vlasů v prvních měsících, tento jev by měl nyní ustat. Na obličeji se mohou objevit tmavé skvrny (tzv. chloazmata). Můžete pociťovat, že dýcháte rychleji než dříve. Zvýšená hladina estrogenu způsobuje častější sexuální vzrušení, citlivější bradavky způsobují lepší dosahování orgasmu.

Zajímavé video o 5. měsíci na YouTube (v angličtině):

Pokud se Vám na této stránce nepřehrává video, je potřeba povolit tuto možnost ve Vašem internetovém prohlížeči. 

Zaujal Vás tento článek? Pošlete nám svůj komentář a zúčastněte se diskuze s ostatními maminkami jak toto období těhotenství prožíváte Vy! Stačí se jen v menu přihlásit jako registrovaný uživatel.


Vytisknout   E-mail