• Zobrazeno: 96641

Těhotenství 14. - 17. týden

Miminko:

4. měsíc14. týden – Jste na začátku druhého trimestru. Růst dítě je stále rychlejší, nacvičuje si dýchací pohyby, i když dýchat zatím nepotřebuje, kyslík mu dodává do krve placenta. Nyní už může otáčet a natahovat prsty na rukou a na nohou. Na hlavičce už je trochu vlásků. Velikost dítěte k zadečku je asi 85 mm.

15. týden – Na tenké kůži se objevuje jemné ochlupení, které pomáhá regulovat teplotu, objevuje se i obočí.Sluchové ústrojí se stále vyvíjí. Velikost dítěte k zadečku je asi 110 mm.

16. týden – Na ultrazvuku již gynekolog může určit pohlaví dítěte. Kostra tvořená chrupavkou už začíná kostnatět, klouby jsou již pohyblivé a díky nervovému systému jsou pohyby koordinovanější. Dítě tak může zkoušet svoje první kotrmelce. Zatím je ještě necítíte, ale nebojte - už brzo se dočkáte. Velikost dítěte k zadečku je asi 10 cm, váží asi 80 gramů.

17. týden – Vaše děťátko roste velmi rychle, tuk se ukládá pod kůží a tím dodává tělíčku energii a udržuje tělesnou teplotu. Dítě již může slyšet zvuky nejen Vašeho těla, ale i z vnějšího prostředí. Probíhá trénink dýchání, při kterém plíce vydechují amniotickou tekutinu, ve které dítě plave a dovádí. Velikost dítěte k zadečku je asi 11 cm.

 

Maminka: Ranní nevolnosti jsou na ústupu, ale tato záležitost je ryze individuální, některé maminky si to „užívají“ i déleMožná jste zaznamenala, že máte chuť na jiná jídla než obvykle.

Zajímavé video o 4. měsíci na YouTube (v angličtině):

Pokud se Vám na této stránce nepřehrává video, je potřeba povolit tuto možnost ve Vašem internetovém prohlížeči. 

Zaujal Vás tento článek? Pošlete nám svůj komentář a zúčastněte se diskuze s ostatními maminkami jak toto období těhotenství prožíváte Vy! Stačí se jen v menu přihlásit jako registrovaný uživatel.


Vytisknout   E-mail