• Zobrazeno: 93024

Těhotenství 10. - 13. týden

Miminko:

3. měsíc10. týden – Od toho týdne již nemluvíme o embryu, nýbrž o plodu. Nervový systém dítěte už díky vyvinutému mozku reaguje. Zcela vyvinuto už je srdíčko. Nyní už jasně vidíme oči a nos. V dásních vznikají základy pro zuby (vypadají jako pupeny). Začíná vývoj pohlavních orgánů, na stanovení pohlaví ultrazvukem je však ještě brzo. Velikost dítěte k zadečku je asi 35 mm.

11. týden – Hlava tvoří skoro polovinu délky těla.  Začínají pracovat ledviny, játra a trávicí ústrojí. Nyní už budou jen růst. Pupeční šňůrou proudí krev do placenty. V této chvíli již výrazně kleslo riziko vzniku vývojových vad. Velikost dítěte k zadečku je asi 50 mm.

12. týden – Dítě je již zcela vytvořeno, vývoj orgánů však nadále pokračuje. Rostou nehty a ochlupení. Děťátko již může hýbat ručičkama a nožičkama nebo si cucat palec. Odpadní látky filtruje oběh mezi plodem a placentou. Velikost dítěte k zadečku je asi 60 mm 

13. týden – Lze již rozeznat rysy pohlavních orgánů. I když ještě nejsou dotvořeny uši, v tomto období již dítě může díky vibracím vnímat zvuky, tedy i Váš hlas, můžete mu sice zazpívat, ale zvuky si ještě neuvědomí. Velikost dítěte k zadečku je asi 70 mm.

 

Maminka: Cítíte častější nucení na močení, díky změnám krevního tlaku můžete pociťovat závratě. Na prsou se objevují krevní cévy a kolem bradavek malé hrbolky. Hormonální změny způsobují také drobné skvrny na kůži.

Zajímavé video o 3. měsíci na YouTube (v angličtině):

Pokud se Vám na této stránce nepřehrává video, je potřeba povolit tuto možnost ve Vašem internetovém prohlížeči. 

Zaujal Vás tento článek? Pošlete nám svůj komentář a zúčastněte se diskuze s ostatními maminkami jak toto období těhotenství prožíváte Vy! Stačí se jen v menu přihlásit jako registrovaný uživatel.


Vytisknout   E-mail