• Zobrazeno: 113026

Těhotenství 5. - 9. týden

Miminko: 

2. měsíc5. týden -  Začíná se vytvářet nervový systém spolu s mozkem a míchou, základy očí a uší, stejně tak trávicí trubice, ledviny a kostra. Výživu zajišťuje placenta. Velikost dítěte k zadečku je asi 1,5mm.

6. týden – Dítě má jíž vlastní krevní oběh a srdíčko, které je sice velké jako smítko, ale už tluče! Hlavička se začíná tvarovat. Velikost dítěte k zadečku je asi 3 mm.

7. týden – Zárodek se už trošičku podobá člověku, mizí ocásek. Lze již rozeznat rty a jazyk, jsou vidět i základy ručiček a nožiček. Srdíčko již je rozdělené na pravou a levou komoru a bije asi 2krát rychleji než Vaše srdce. Velikost dítěte k zadečku je asi 5 mm.

8. týden – Obličej se dále rýsuje, už můžete rozpoznat i nos. Ve stěně dělohy vznikl úponový stvol, který zajišťuje dodávku živin embryu. Kostra je tvořena zatím chrupavkou, začínají se tvořit klouby. Děťátko se již může pohybovat, Vy to však ucítíte až kolem 20. týdne. Velikost dítěte k zadečku je asi 15 mm.

9. týden – Zárodek už je velmi podobný člověku. Velmi rychle teď rostou ruce a nohy a jsou již dokončeny prsty. Oči zakrývají víčka. Vyvíjí se základ bránice (hlavní dýchací sval) a pupečník, který bude zajišťovat látkovou výměnu mezi dítětem a maminkou. Velikost dítěte k zadečku je asi 25 mm.

 

Maminka: Kromě vynechané menstruace se mohou se dostavit i jiné příznaky těhotenství: nevolnost, únava, změny nálady, chuti a čichu. Můžete pocítit i přecitlivělost na prsou.

Zajímavé video o 2. měsíci na YouTube (v angličtině):

Pokud se Vám na této stránce nepřehrává video, je potřeba povolit tuto možnost ve Vašem internetovém prohlížeči. 

Zaujal Vás tento článek? Pošlete nám svůj komentář a zúčastněte se diskuze s ostatními maminkami jak toto období těhotenství prožíváte Vy! Stačí se jen v menu přihlásit jako registrovaný uživatel.


Vytisknout   E-mail