• Zobrazeno: 115808

Těhotenství 1. - 4. týden

Miminko:

1. měsícK početí dochází asi 2 týdny po menstruaci, délka těhotenství se tedy stanovuje od data prvního dne poslední menstruace. Velikost dítěte, kterou budeme uvádět v dalších článcích, se měří od temene k zadečku, protože nožičky dítěte jsou v bříšku často ohnuté. Následující členění je podle týdnů těhotenství, děťátku je tedy vždy o 2 týdny méně.

1. - 4. týden – nový život vzniká splynutím vajíčka a spermie, tím se vytvoří buňka (zygota), která se cca do 20 hodin po oplození rozdělí na dvě, dělení pokračuje a shluk buněk putuje do dělohy, kde se bude vyvíjet. Z oplozeného vajíčka se dělením stane koule o velikosti špendlíkové hlavičky (morula), která se pak přemění na kouli naplněnou tekutinou (blastocysta). Z jejího povrchu vznikne později placenta a z vnitřních buněk (embryoblast) se vyvine embryo. Asi 9 dní po oplození je blastocysta uhnízděna v děložní stěně kde se dále dělí a roste. V této chvíli mluvíme o embryu a jeho velikost na konci prvního měsíce není větší než 1mm. Těhotenský test Vám potvrdí úžasnou zprávu – budete maminkou!

 

Maminka: Na Vašem těle není samozřejmě ještě nic znát, velké změny teprve přijdou. Některé maminky tvrdí, že již několik dní po početí cítí, že jsou těhotné a že se v jejich těle něco děje. Je to i Váš případ?

Zajímavé video o 1. měsíci na YouTube (v angličtině):

Pokud se Vám na této stránce nepřehrává video, je potřeba povolit tuto možnost ve Vašem internetovém prohlížeči. 

Zaujal Vás tento článek? Pošlete nám svůj komentář a zúčastněte se diskuze s ostatními maminkami jak toto období těhotenství prožíváte Vy! Stačí se jen v menu přihlásit jako registrovaný uživatel.


Vytisknout   E-mail